STGF30M65DF2
STMicroelectronics
511-STGF30M65DF2
STGF30M65DF2
Mfr.:
Description:
IGBTs Trench gate field-stop IGBT M series, 650 V 30 A low loss
ECAD Model:
In Stock: 1.401
Stock:
1.401 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Si
TO-220FP-3
Through Hole
Single
650 V
1.55 V
- 20 V, 20 V
60 A
38 W
- 55 C
+ 175 C
STGF30M65DF2
Tube
Brand: STMicroelectronics
Continuous Collector Current Ic Max: 60 A
Country of Assembly: CN
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Gate-Emitter Leakage Current: 250 uA
Product Type: IGBT Transistors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: IGBTs
Unit Weight: 2 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
STM 650V M Series Trench Gate Field-Stop IGBTs
STMicroelectronics 650V M Series Trench Gate Field-Stop IGBTs are developed using an advanced proprietary trench gate field-stop structure. STMicroelectronics 650V M series supply a 3A-150A maximum collector current for applications with up to 100kHz operating frequency. The IGBTs have an optimized design and are available in a tailored built-in anti-parallel diode. A positive VCE(sat) temperature coefficient and tight parameter distribution result in safer paralleling operation.