VS-FC50LA65
Vishay Semiconductors
78-VS-FC50LA65
VS-FC50LA65
Mfr.:
Description:
MOSFET Modules Modules Mosfets - SOT-227 MOSFET
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
160
Expected 16/10/2026
Factory Lead Time:
20
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Vishay
Product Category: MOSFET Modules
SiC
Screw Mount
SOT-227-4
N-Channel
1 Channel
650 V
58 A
54 mOhms
20 V
5.1 V
- 55 C
+ 150 C
431 W
VS-FC50LA65
Brand: Vishay Semiconductors
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Fall Time: 6 ns
Height: 12.3 mm
Length: 38.3 mm
Output Current: 50 A
Product: MOSFET Module
Product Type: MOSFET Modules
Rise Time: 10 ns
Factory Pack Quantity: 160
Subcategory: Discrete and Power Modules
Typical Turn-Off Delay Time: 61 ns
Typical Turn-On Delay Time: 51 ns
Vf - Forward Voltage: 1.38 V
Width: 25.7 mm