PLM-25-700
MEAN WELL
709-PLM25-700
PLM-25-700
Mfr.:
Description:
LED Power Supplies 25.2W 21-36V 0.7A 110-295Vin CC LED PS
ECAD Model:
In Stock: 4
Stock:
4 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
MEAN WELL
Product Category: LED Power Supplies
Delivery Restrictions:
RoHS:
Constant Current (CC)
700 mA
21 VDC to 36 VDC
25.2 W
110 VAC to 295 VAC, 156 VDC to 416 VDC
Without Dimming
1 Output
Panel Mount
145 mm (5.709 in)
38 mm (1.496 in)
22 mm (0.866 in)
Industrial
PFC
PLM-25
IP30
Brand: MEAN WELL
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Maximum Operating Temperature: + 45 C
Minimum Operating Temperature: - 30 C
Open Frame/Enclosed: Enclosed
Packaging: Bulk
Product Type: LED Power Supplies
Factory Pack Quantity: 60
Subcategory: Power Supplies
Unit Weight: 126 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
PLM LED Power Supply
MEAN WELL PLM LED Power Supply series, with single stage PFC circuit design, is a cost effective power solution for reaching a high PF value (PF>0.9). The constant current devices comply with harmonic current limitation per EN61000-3-2 Class C, and fulfill the general lighting requirements. Other features include no load power consumption <0.5W and set up time < 500ms, complying with the ErP regulation required by European Union for lighting fixtures. These MEAN WELL power supplies fulfill the demands of a high temperature working environment in a closed lighting system by operating at up to 88% efficiency with temperatures from -30°C and up to +50°C with free air convection.