AWD-480480T28N01
Microtips Technology
668-AWD480480T28N01
AWD-480480T28N01
Mfr.:
Description:
TFT Displays & Accessories 2.76" Round TFT Display
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 82
Stock:
82 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
6 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
500 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Microtips Technology
Product Category: TFT Displays & Accessories
RoHS:
TFT LCD Displays
Transmissive
2.76 in
480 x 480
LED, White
70.13 mm x 70.13 mm
76.48 mm x 73.03 mm x 2.26 mm
2.8 V
Background Colour: Black
Brand: Microtips Technology
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 30 C
Product Type: TFT Displays
Series: AWD
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Displays
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
AWD-480480Tx TFT LCD Displays
TFT Displays
Microtips Technology TFT Displays are available in dimensions ranging from 0.9" to 21.5" with a choice of touch panel types or without a touch panel. These displays feature a color TFT LED or LCD panel, driver IC, flexible printed circuit (FPC), and a wide variety of resolution types. Microtips Technology TFT Displays operate in a -20°C to +70°C temperature range and are RoHS compliant. Typical applications include digital equipment that requires a color display, mobile phones, mobile navigators, and video systems.