LS Y876-P2S1-1-0-20-R18-Z
ams OSRAM
720-LSY876P2S11020Z
LS Y876-P2S1-1-0-20-R18-Z
Mfr.:
Description:
Single Colour LEDs Super Red, 633nm 224mcd, 20mA
Lifecycle:
New At Mouser
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
ams OSRAM
Product Category: Single Colour LEDs
RoHS:
Red LEDs
SMD/SMT
Side Looker
633 nm
Red
1.7 mm x 0.7 mm
Rectangular
Water Clear
Micro SIDELED 3010
Reel
AEC-Q100
Brand: ams OSRAM
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 1.2 mm
Length: 2.3 mm
Luminous Intensity: 224 mcd
Moisture Sensitive: Yes
Product Type: Single Color LEDs
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: LEDs
Type: Single Color LEDs
Viewing Angle: 120 deg
Width: 1.3 mm
Part # Aliases: Q65110A2412
Unit Weight: 6 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Mini TOPLED® LEDs
ams OSRAM Mini TOPLED® LEDs have been tailored to the demands of public and private passenger transport for high brightness and high quality. These LEDs combine pleasant white light with a much longer lifetime of up to 50,000 hours. OSRAM Mini TOPLED® LEDs are among the most economical on the market, consuming only 0.1W. From an operating current of 20mA, the Mini Topled achieves a typical luminous intensity of 1700mcd at a color temperature of 4000K, and 1900mcd at 6500K. Luminous intensity in candela corresponds to luminous flux in lumen emitted by a light source in a particular solid angle.