MMP100FRE6K8
YAGEO
603-MMP100FRE6K8
MMP100FRE6K8
Mfr.:
Description:
MELF Resistors 6.8k Ohms 1W 1% 50PPM AEC-Q200
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
YAGEO
Product Category: MELF Resistors
RoHS:
MMP
6.8 kOhms
1 W
1 %
50 PPM / C
- 55 C
+ 155 C
350 V
2.2 mm
5.9 mm
AEC-Q200
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: High Power
Brand: YAGEO
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: MELF Resistors
Product Type: MELF Resistors
Factory Pack Quantity: 2000
Subcategory: Resistors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
MELF Metal Film Resistors
YAGEO MELF Metal Film Resistors are available in an SMD package that includes miniature, ultra-miniature, and AEC-Q200-qualified versions. These resistors provide excellent pulse withstanding capability in a compact package that is halogen free and RoHS compliant. Power ratings range from 1/6W up to 2W. YAGEO MELF Metal Film Resistors are ideally suited for a wide variety of applications, including general purpose, power, and energy meters.