VEL36US240-EU-JA
XP Power
209-VEL36US240-EU-JA
VEL36US240-EU-JA
Mfr.:
Description:
Wall Mount AC Adapters Fixed Plug Adapter, 36W, Output Jack, Level VI
ECAD Model:
In Stock: 47
Stock:
47 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
XP Power
Product Category: Wall Mount AC Adapters
RoHS:
Included
Europe
Fixed Plugs
90 VAC to 264 VAC
1 Output
36 W
24 VDC
1.5 A
Industrial
Barrel Connector
2.1 mm Barrel Jack (2.1x5.5)
1.5 m
Level VI, CoC Tier 2
VEL36
Approvals: AU/NZ, CB, CCC, TUV, UL
Brand: XP Power
Center Pin Length: 12 mm
Compliance: AU/NZ, CB Report, CCC, TUV, UL
Connector A Polarity: Center Positive
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 60 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Mounting Style: Wall Mount
Packaging: Bulk
Product Type: Wall Mount AC Adapters
Factory Pack Quantity: 60
Subcategory: AC-DC Power Supply
Unit Weight: 187,366 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
VEL AC-DC Power Supplies
XP Power VEL AC-DC Power Supplies are wall plug adapters that comply with Level VI energy efficiency standards with <0.1W or 75mW no-load power consumption and a standard jack plug connector. The VEL05 series also offers multiple USB options. XP Power VEL adapters feature fixed mains connectors, universal input, Class II construction, and a 0°C to +60°C operating temperature range. These devices are available in 5W, 12W, 18W, 24W, or 36W with 3000VAC input-to-output isolation.