MTC5028S12
XP Power
209-MTC5028S12
MTC5028S12
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 50W mil-spec DC-DC converter single output
Lifecycle:
Factory Special Order:
Obtain a quote to verify the current price, lead-time and ordering requirements of the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 37
Stock:
37 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 37 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS:
Isolated
1 Output
50 W
24 V
10 V
40 V
12 V
4.2 A
1.5 kV
58 mm (2.283 in)
36.8 mm (1.449 in)
12.7 mm (0.5 in)
Industrial
MTC35-150
Brand: XP Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Input Voltage: 10 V to 40 V