ISV0212S15
XP Power
209-ISV0212S15
ISV0212S15
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - SMD DC-DC, 2W, REGULATED, SMD
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
23 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
XP Power
Product Category: DC/DC Converters - SMD
RoHS:
Isolated
1 Output
2 W
12 V
4.5 V
18 V
15 V
3 kV
SMD-6
14.65 mm
14.4 mm
8.95 mm
ISV02
Brand: XP Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Input Voltage: 4.5 V to 18 V
Maximum Operating Temperature: + 75 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Tube
Product: Isolated
Product Type: Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 30
Subcategory: DC-DC Converters
Unit Weight: 2 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
ISV02 2W Isolated DC-DC Converters
XP Power ISV02 2W Isolated DC-DC Converters feature a compact SMD, open-frame construction. These high-performance devices feature 3kV isolation, 4:1 input range, remote on/off, high reliability, and short circuit protection. XP Power ISV02 converters are available in single or dual output versions with a full load operating temperature to +75°C. These converters are ideal for signal conditioning and voltage matching and come with a three-year warranty.