ECM40US48
XP Power
209-ECM40US48
ECM40US48
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount AC/DC, 40W Open-Frame Power Supply
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
XP Power
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
RoHS:
40 W
90 VAC to 264 VAC
1 Output
48 VDC
900 mA
Open Frame
4 kVAC
80 %
Medical, Industrial
101.6 mm (4 in)
50.8 mm (2 in)
30.5 mm (1.201 in)
ECM40-100
Brand: XP Power
Compliance: ANSI/AAMI, CSA/cUL, EN60601-1, EN60950-1, UL60950-1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz