CCP550PS15-A
XP Power
209-CCP550PS15-A
CCP550PS15-A
Mfr.:
Description:
Power Supplies - Chassis Mount ACDC 550W open frame
In Stock: 10
Stock:
10 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
30 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
XP Power
Product Category: Power Supplies - Chassis Mount
Delivery Restrictions:
550 W
80 VAC to 264 VAC
1 Output
15 VDC
36.63 A
Open Frame
4 kVAC
90 %
Medical, Industrial
127 mm (5 in)
76.2 mm (3 in)
37.6 mm (1.48 in)
CCP550-A
Brand: XP Power
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Dimensions: 127 mm x 76.2 mm x 37.6 mm
Input Frequency: 47 Hz to 63 Hz
Load Regulation: Regulated
Maximum Operating Temperature: + 70 C
Minimum Operating Temperature: - 30 C
Mounting Style: Chassis
Open Frame/Enclosed: Open Frame
Packaging: Bulk
Power - Forced Air: 400 W