MKP4D022202B00JSC9
WIMA
505-MKP4D022202BJSC9
MKP4D022202B00JSC9
Mfr.:
Description:
Film Capacitors MKP 4 0.022 uF 100 VDC 3x8.5x10 PCM 7.5
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 10000   Multiples: 5000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
WIMA
Product Category: Film Capacitors
0.022 uF
100 VDC
Radial
Polypropylene (PP)
7.5 mm (0.295 in)
10 mm (0.394 in)
3 mm (0.118 in)
General Film Capacitors
63 VAC
5 %
2 Pin
8.5 mm (0.335 in)
Straight
- 55 C
+ 100 C
MKP 4
Bulk
Brand: WIMA
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: DE
Lead Diameter: 0.5 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Capacitors
Type: Metallized Polypropylene Capacitors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
MKP4 Metallized Polypropylene Capacitors
WIMA MKP4 Metallized Polypropylene (PP) Capacitors offer a high volume or capacitance ratio with a capacitance range of 1000pF-10µF and voltage range of 100VDC to 2000VDC. These MKP4 capacitors operate at -55ºC to 100ºC temperature range. The MKP4 metalized capacitors offer very low dissipation ratio and dielectric absorption. These capacitors are designed in 7.5mm to 37.5mm Printed Circuit Module (PCM) pin spacing. The MKP4 capacitors feature self-healing, negative capacitance change versus temperature, and are RoHS compliant. Applications include sample and hold, timing, oscillating circuits, and high-frequency coupling and decoupling.