VJ0603D1R0DXAAJ
Vishay
77-VJ0603D1R0DXAAJ
VJ0603D1R0DXAAJ
Mfr.:
Description:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT VJ0603D1R0DXAAJ
Lifecycle:
New At Mouser
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vishay
Product Category: Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
1 pF
50 VDC
C0G (NP0)
0.5 pF
0603
SMD/SMT
Standard
- 55 C
+ 125 C
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
0.94 mm (0.037 in)
RF Microwave / High Q
VJ HIFREQ
Brand: Vishay
Class: Class 1
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Package/Case: 0603 (1608 metric)
Product Type: Ceramic Capacitors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Capacitors
Type: High Frequency MLCC
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Ceramic Capacitors
VJ Commercial MLCCs
Vishay / Vitramon VJ Commercial MLCCs include C0G (NPO) and X7R/X5R dielectrics with a wide range of capacitance values, case sizes, and voltage ratings. The C0G (NPO) dielectric is ultra-stable and offers a very low-temperature coefficient of capacitance (TCC) and low dissipation. Other VJ Series features include excellent aging characteristics, wet build process, and a reliable noble metal electrode (NME) system. The C0G (NPO) MLCCs have a capacitance range from 1pF to 56nF and a voltage range from 25VDC to 1000VDC. The X5R/X7R MLCCs offer a capacitance range from 120pF to 6.8µF and a voltage range from 10VDC to 1000VDC.