PR02000202201JR500
Vishay / BC Components
594-5083NW2K200J
PR02000202201JR500
Mfr.:
Description:
Metal Film Resistors - Through Hole 2watts 2.2Kohms 5%
ECAD Model:
In Stock: 3.292
Stock:
3.292
Can Dispatch Immediately
On Order:
5.000
Expected 17/07/2026
Factory Lead Time:
10
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vishay
Product Category: Metal Film Resistors - Through Hole
RoHS:
PR02
2.2 kOhms
2 W
5 %
250 PPM / C
- 55 C
+ 155 C
500 V
3.9 mm
10 mm
Axial
AEC-Q200
Reel
Cut Tape
Metal Film Resistors - Through Hole
Power Metal Film Leaded Resistor
Application: Automotive
Brand: Vishay / BC Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Features: AEC-Q200 Qualified, High Power In Small Packages
Lead Diameter: 0.78 mm