BFC237884273
Vishay / BC Components
BFC237884273
Mfr.:
Description:
Film Capacitors .027uF 5% 1600volts
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 400   Multiples: 400
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
10.000 Quote
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vishay
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
0.027 uF
1.6 kVDC
Radial
Polypropylene (PP)
27.5 mm (1.083 in)
31 mm (1.22 in)
11 mm (0.433 in)
AC and Pulse Film Capacitors
500 VAC
5 %
BFC2378
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: BE
Lead Diameter: 0.8 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 400
Subcategory: Capacitors
Part # Aliases: 222237884273
Unit Weight: 7,400 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Vishay /BCcomponents Series 2222-335-xxxx,
RFI, DC, AC/P & Precision Film Capacitors
BCcomponents is announcing the change-over from PP to PBTP.
By this change-over their products will have an improved
resistance to the usage at higher temperatures. The color
of the boxes will change from blue to gray. In result, the
color change will allow the use of YAG laser coding system
which offers a greater flexibility in the marking of our
products. Additionally, the place on the product where the
marking is applied (head/front) will change to front only
for 15mm pitch. Please see the list of affected part