BFC237875622
Vishay / BC Components
BFC237875622
Mfr.:
Description:
Film Capacitors .0056uF 5% 1000volts
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1100   Multiples: 1100
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1100)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vishay
Product Category: Film Capacitors
RoHS:
6200 pF
1 kVDC
Radial
Polypropylene (PP)
15 mm (0.591 in)
17.5 mm (0.689 in)
AC and Pulse Film Capacitors
400 VAC
5 %
14 mm (0.551 in)
BFC2378
Reel
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: BE
Diameter: 6 mm
Lead Diameter: 0.6 mm
Product Type: Film Capacitors
Factory Pack Quantity: 1100
Subcategory: Capacitors
Part # Aliases: 222237875622
Unit Weight: 1 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Vishay /BCcomponents Series 2222-335-xxxx,
RFI, DC, AC/P & Precision Film Capacitors
BCcomponents is announcing the change-over from PP to PBTP.
By this change-over their products will have an improved
resistance to the usage at higher temperatures. The color
of the boxes will change from blue to gray. In result, the
color change will allow the use of YAG laser coding system
which offers a greater flexibility in the marking of our
products. Additionally, the place on the product where the
marking is applied (head/front) will change to front only
for 15mm pitch. Please see the list of affected part