BFC233927222
Vishay / BC Components
594-BFC233927222
BFC233927222
Mfr.:
Description:
Safety Capacitors 2.2nF 20% 310V
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Ammo Pack (Order in multiples of 950)
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Vishay
Product Category: Safety Capacitors
RoHS:
2200 pF
310 VAC
Radial
10 mm (0.394 in)
630 VDC
12.5 mm
4 mm
Safety Film Capacitors
Polypropylene (PP)
20 %
2 Pin
Straight
- 55 C
+ 110 C
10 mm
BFC2339
Ammo Pack
Brand: Vishay / BC Components
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: IN
Lead Diameter: 0.6 mm
Product Type: Safety Capacitors
Factory Pack Quantity: 950
Subcategory: Capacitors
Type: Interference Suppression Film Capacitors, MKP Radial Potted Type
Part # Aliases: 222233927222
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
Safety-Rated RFI Capacitors
Vishay Safety-Rated RFI Capacitors include film, ceramic disc, and MLCC devices. EMI suppression film capacitors offer high voltage ratings to 480VAC for across-the-line applications. High-reliability AC line-rated ceramic disc capacitors are available in reduced sizes and automotive-grade versions, with the "biased 85/85" accelerated life test qualification. Vishay Surface-mount MLCCs for safety-certified applications are available with C0G (NP0) and X7R dielectrics while meeting the IEC 60384-14 minimum 4mm creepage standard.