PT-TH22-0540-RK
VCC
593-PT-TH22-0540-RK
PT-TH22-0540-RK
Mfr.:
Description:
Speakers & Transducers Piezo Transducer TH 22mm 5V 4.0kHz Rd
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 895
Stock:
895 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
VCC
Product Category: Speakers & Transducers
RoHS:
Piezoelectric Transducer
Externally-driven Piezoelectric Transducer
Through Hole
4 kHz
90 dB
Round
Solder Pin
- 20 C
+ 100 C
22 mm
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Brand: VCC
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Current Rating: 1.5 mA
Dimensions: 22 mm x 7 mm
Height: 7 mm
Packaging: Bulk
Product Type: Speakers & Transducers
Series: PT
Factory Pack Quantity: 450
Subcategory: Audio Devices
Voltage Rating: 5 V
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
PT Piezo Transducers
VCC PT Piezo Transducers are compact and lightweight and available in sizes from 9mm to 39mm. These devices feature external driving circuitry, allowing for flexible integration into existing designs and a low-profile construction. PT transducers offer SMD and through-hole mounting options, RoHS compliance, and custom sound pressure level capability. Suitable applications for VCC PT Piezo Transducers include robotics, security systems, automotive, medical, and the Internet of Things (IoT).