MI-TH12-0323-RKT
VCC
593-MI-TH12-0323-RKT
MI-TH12-0323-RKT
Mfr.:
Description:
Buzzers & Audio Indicators - Board Mount Magnetic Indicator TH 12mm 3V 2.3kHz Rd Tall
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 831
Stock:
831 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
10 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
VCC
Product Category: Buzzers & Audio Indicators - Board Mount
RoHS:
Indicators
Electromagnetic
85 dB
Constant
2.3 kHz
3 V
30 mA
Through Hole
Through Hole
12 mm
12 mm x 9.5 mm
Brand: VCC
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 9.5 mm
Packaging: Bulk
Product Type: Audio Indicators & Alerts
Series: MI
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Audio Devices
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
MI Magnetic Indicators
VCC MI Magnetic Indicators are self-driven magnetic indicators featuring rich sound quality and low-frequency response. These magnetic indicators integrate internal driving circuitry for seamless design compatibility and deliver a crisp single tone with reliable performance. The MI magnetic indicators feature compact housings ranging from 9mm to 12.7mm in round or square shapes with surface-mount or through-hole options. These indicators support 3V, 5V, and 12V operation with frequencies ranging from 2.3kHz to 3.1kHz for consistent audio signaling. The MI magnetic indicators feature a plug-and-play design, low voltage consumption, and RoHS compliance for safe and efficient integration. Typical applications include industrial, medical, automotive, automation and controls, communications, robotics, IoT, and security systems.