TPS79501DCQ
Texas Instruments
595-TPS79501DCQ
TPS79501DCQ
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators High PSRR Fast RF Hi gh-Enable 500-mA A A 595-TPS79501DCQR
ECAD Model:
In Stock: 6.788
Stock:
6.788 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
6 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Tube
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments TPS79501DCQR
Texas Instruments
LDO Voltage Regulators High PSRR Fast RF Hi gh-Enable 500-mA A A 595-TPS79501DCQ
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
SOT-223-6
500 mA
1 Output
Positive
265 uA
2.7 V
5.5 V
Adjustable
- 40 C
+ 125 C
110 mV
TPS795
Tube
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Ib - Input Bias Current: 265 uA
Line Regulation: 0.05 % / V
Load Regulation: 3 mV
Moisture Sensitive: Yes
Operating Supply Current: 260 uA
Output Voltage Range: 1.2 V to 5.5 V
Product: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Reference Voltage: 1.225 V
Factory Pack Quantity: 78
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Type: Low Dropout Linear Regulators
Voltage Regulation Accuracy: 3 %