TPS544B20RVFR
Texas Instruments
595-TPS544B20RVFR
TPS544B20RVFR
Mfr.:
Description:
Switching Voltage Regulators DC-DC converter A 59 5-TPS544B20RVFT A 5 A 595-TPS544B20RVFT
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
4.930
Expected 17/08/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: Switching Voltage Regulators
RoHS:
REACH - SVHC:
SMD/SMT
LQFN-40
Buck
600 mV to 5.5 V
30 A
1 Output
4.5 V
18 V
10 mA
1 MHz
- 40 C
+ 85 C
TPS544B20
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: PH
Country of Diffusion: US
Country of Origin: PH
Input Voltage: 4.5 V to 18 V
Moisture Sensitive: Yes
Operating Supply Current: 8 mA
Product Type: Switching Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Tradename: SWIFT
Type: Synchronous Buck Converter
Unit Weight: 120 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
TPS544x20 Synchronous Buck Converter
Texas Instruments TPS544x20 synchronous buck converters are 20A and 30A high-performance DC-DC converters with two integrated N-channel NexFET™ power MOSFETs. These devices implement TI's proprietary D-CAP and D-CAP2 mode control providing natural input voltage feed-forward and fast transient response with a precision error amplifier and low-offset differential remote sense amplifier for precise output voltage regulation with minimal external compensation. Monotonic pre-bias capability eliminates concerns about damaging sensitive loads. Integrated PMBus capability provides current, voltage and on-board temperature monitoring, as well as many user-programmable configuration options as well as Adaptive Voltage Scaling (AVS) and output voltage margin testing.