TPS272C45CRHFR
Texas Instruments
595-TPS272C45CRHFR
TPS272C45CRHFR
Mfr.:
Description:
Power Switch ICs - Power Distribution 36-V 45-m? 3-A 2- ch Industrial high-
ECAD Model:
In Stock: 1.286
Stock:
1.286 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
6 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: Power Switch ICs - Power Distribution
RoHS:
Smart High Side Switch
2 Output
5.8 A
78 mOhms
65 us
80 us
4.5 V to 36 V
- 40 C
+ 125 C
SMD/SMT
VQFN-24
TPS272C45
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Moisture Sensitive: Yes
Product: High Side Switches
Product Type: Power Switch ICs - Power Distribution
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Switch ICs
Supply Voltage - Max: 36 V
Supply Voltage - Min: 4.5 V