LP2985A-50DBVR
Texas Instruments
595-LP2985A-50DBVR
LP2985A-50DBVR
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators Sgl Output 150mA Fix ed(5.0V) Lo Quies A A 595-LP2985A-50DBVT
ECAD Model:
In Stock: 4.230
Stock:
4.230 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments LP2985A-50DBVT
Texas Instruments
LDO Voltage Regulators Sgl Output 150mA Fix ed(5.0V) Lo Quies A A 595-LP2985A-50DBVR
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
SOT-23-5
5 V
150 mA
1 Output
Positive
850 uA
2.2 V
16 V
Fixed
- 40 C
+ 125 C
280 mV
LP2985A
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: PH
Country of Diffusion: US
Country of Origin: PH
Dropout Voltage - Max: 3 mV
Ib - Input Bias Current: 850 uA
Line Regulation: 0.014 %/V
Operating Supply Current: 850 uA
Product: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Type: Low Noise Low Dropout Regulators
Voltage Regulation Accuracy: 1 %