LMK61E0-156M25SIAT
Texas Instruments
595-MK61E0156M25SIAT
LMK61E0-156M25SIAT
Mfr.:
Description:
Standard Clock Oscillators 156.25-MHz +/-25 pp m LVPECL ultra-low A A 595-MK61E0156M25SIAR
ECAD Model:
In Stock: 62
Stock:
62 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
6 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 250)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: Standard Clock Oscillators
RoHS:
Standard Oscillators
QFM-6
156.25 MHz
25 PPM
2 pF
3.135 V
3.465 V
LVPECL
SMD/SMT
- 40 C
+ 85 C
7 mm (0.276 in)
5 mm (0.197 in)
1.15 mm (0.045 in)
LMK61E056M
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Current Rating: 162 mA
Duty Cycle - Max: 55 %
Moisture Sensitive: Yes
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: Oscillators
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
LMK61xx Ultra-Low Jitter Oscillators
Texas Instruments LMK61xx Ultra-Low Jitter Oscillators are high-performance oscillators that generate a commonly used reference clock. Each device is pre-programmed in the factory to support any reference clock frequency; supported output formats are LVPECL up to 1GHz, LVDS up to 900MHz and HCSL up to 400MHz. Internal power conditioning provides excellent power supply ripple rejection (PSRR), reducing the cost and complexity of the power delivery network. The device operates from a single 3.3V ± 5% supply. These devices are ideal high-performance replacements for crystal, SAW, or silicon-based oscillators.