LM46002PWP
Texas Instruments
595-LM46002PWP
LM46002PWP
Mfr.:
Description:
Switching Voltage Regulators Synchronous Buck Reg ulator A 595-LM4600 A 595-LM46002PWPR
ECAD Model:
In Stock: 469
Stock:
469 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments LM46002PWPR
Texas Instruments
Switching Voltage Regulators Synchronous Buck Reg ulator A 595-LM4600 A 595-LM46002PWP
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: Switching Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
HTSSOP-16
Buck
1 V to 28 V
2 A
1 Output
3.5 V
60 V
27 uA
2.2 MHz
- 40 C
+ 125 C
LM46002
Tube
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: TW
Country of Diffusion: JP
Country of Origin: TW
Input Voltage: 3.5 V to 60 V
Moisture Sensitive: Yes
Operating Supply Current: 27 uA
Product Type: Switching Voltage Regulators
Shutdown: Shutdown
Factory Pack Quantity: 90
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Supply Voltage - Min: 3.5 V
Type: Step-Down Converter
Unit Weight: 62,700 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
LM4600x Step-Down Voltage Converter
Texas Instruments LM4600x SIMPLE SWITCHER® Regulators are an easy to use synchronous step-down DC-DC converter capable of driving up to 2A of load current from an input voltage range of 3.5V to 60V. The LM4600x provides exceptional efficiency, output accuracy and drop-out voltage in a very small solution size. Peak current mode control is employed to achieve simple control loop compensation and cycle-by-cycle current limiting. Optional features such as programmable switching frequency, synchronization, power-good flag, precision enable, internal soft-start, extendable soft-start, and tracking provide a flexible and easy to use platform for a wide range of applications. Discontinuous conduction and automatic frequency modulation at light loads improve light load efficiency. The family requires few external components and pin arrangement allows simple, optimum PCB layout. Protection features include thermal shutdown, VCC under-voltage lockout, cycle-by-cycle current limit, and output short circuit protection.