BZX55C2V2 R0G
Taiwan Semiconductor
821-BZX55C2V2R0G
BZX55C2V2 R0G
Mfr.:
Description:
Zener Diodes 500mW, 5%, Small Signal Zener Diode
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 16.867
Stock:
16.867 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 16867 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Taiwan Semiconductor
Product Category: Zener Diodes
RoHS:
2.2 V
Through Hole
DO-35-2
500 mW
5 %
100 uA
100 Ohms
- 55 C
+ 175 C
Single
5 mA
Reel
Cut Tape
Brand: Taiwan Semiconductor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Diameter: 2.28 mm
Length: 5.08 mm
Product Type: Zener Diodes
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vf - Forward Voltage: 1 V