BZX55B18 R0
Taiwan Semiconductor
821-BZX55B18R0
BZX55B18 R0
Mfr.:
Description:
Zener Diodes DO-35, 500mW, 2%, Small Signal Zener Diode
Lifecycle:
NRND:
Not recommended for new designs.
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 10000   Multiples: 10000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Similar Product
Taiwan Semiconductor BZX55B18 R0G
Taiwan Semiconductor
Zener Diodes 500mW, 2%, Small Signal Zener Diode
End of Life: Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: Zener Diodes
RoHS:
18 V
Through Hole
DO-35
500 mW
2 %
100 nA
50 Ohms
- 55 C
+ 175 C
Single
5 mA
Reel
Brand: Taiwan Semiconductor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Diameter: 2.28 mm
Length: 5.08 mm
Product Type: Zener Diodes
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vf - Forward Voltage: 1 V