ANT-315-CW-HWR-RPS
TE Connectivity / Linx Technologies
712-ANT-315-CWHWRRPS
ANT-315-CW-HWR-RPS
Mfr.:
Description:
Antennas RPSMA Tilt Swivel 1/4 Wave Whip 315MHz
ECAD Model:
In Stock: 31
Stock:
31 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 31 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
TE Connectivity
Product Category: Antennas
RoHS:
ISM Antennas - ISM, MICS, UHF, VHF, UWB
Indoor Antennas
Monopole
305 MHz
325 MHz
UHF
Whip
Tilt/Swivel
0 dBi
20 MHz
50 Ohms
2
- 30 C
+ 80 C
1 Band
Panel Mount
Connector
RP-SMA Male
315 MHz
ISM, Remote Control, Alarms, Security Systems
142 mm
HWR
Tray
Brand: TE Connectivity / Linx Technologies
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: KR
Ground Plane Size: 102 mm x 102 mm
Polarisation: Linear
Factory Pack Quantity: 50
Subcategory: Antennas
Wavelength: 1/4 Wave
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
Datasheet
Specification Sheets
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
HW & HWR Series Antennas
TE Connectivity / Linx Technologies HW and HWR series Antennas deliver outstanding performance in a ruggedly and cosmetically attractive package. TE Connectivity / Linx Technologies HW and HWR series Antennas include monopole ¼-wave element versions, as well as dipole center-fed ½-wave versions that feature an internal counterpoise that eliminates external ground plane dependence and maximizes performance. The HW has a fixed base; the HWR has an articulating base allowing the antenna to tilt 90° and rotate 360°. Both series attach via a standard SMA or Part 15 compliant RP-SMA connector. The 2.45GHz dipole version is the newest addition to these popular series.