QTH-020-01-H-D-DP
Samtec
200-QTH02001HDDP
QTH-020-01-H-D-DP
Mfr.:
Description:
Board to Board & Mezzanine Connectors 0.50 mm Q Strip High-Speed Ground Plane Terminal Strip
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
4 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 96   Multiples: 96
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Samtec
Product Category: Board to Board & Mezzanine Connectors
RoHS:
Headers
40 Position
0.5 mm (0.02 in)
2 Row
Solder
Straight
5 mm
2 A
175 VAC
- 55 C
+ 125 C
Gold
Phosphor Bronze
Liquid Crystal Polymer (LCP)
QTH
Tray
Application: Power, Signal
Brand: Samtec
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CR
Flammability Rating: UL 94 V-0
Mounting Style: Mounting Peg
Product Type: Board to Board & Mezzanine Connectors
Factory Pack Quantity: 96
Subcategory: Board to Board & Mezzanine Connectors
Tradename: Q Strip
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Q Strip™ High-Speed Mezzanine Connectors
Samtec Q Strip™ High-Speed Mezzanine Connectors are designed for high-speed board-to-board applications where signal integrity is essential. Q Strip connectors have surface-mount signal contacts and a surface-mount ground plane between the two rows of signals for improved electrical performance. Mated sets of Samtec Q Strip connectors are available in 8 different stack heights from 5mm (.197") to 30mm (1.180"). Options include guideposts for blind mate scenarios and alignment pins and locking clips for proper connector placement before reflow.
5G Solutions
High-Speed Cable Assemblies
Samtec High-Speed Cable Assemblies include AcceleRate® slim body, ERCD 0.80mm Edge Rate®, HLCD high-speed hermaphroditic, HQCD 0.50mm Q Strip®, and SEAC SEARAY™ series. The AcceleRate cable assembly consists of the ARC6 slim cable body that mates together with the ARF6 series for a secure connection. The ERCD 0.80mm Edge Rate assemblies use Samtec's Eye Speed cable to provide a 14Gbps performance and feature a double-row system to 120 pins and a standard metal latching system. Eye Speed cable technology offers excellent signal integrity performance with an individual copper serve or braid shielding, 26AWG to 38AWG coax and twinax construction, and 20Ω, 50Ω, 85Ω, and 100Ω ratings.
Q Strip® QTH High-Speed Ground Plane Strips
Samtec QTH High-Speed Ground Plane Terminal Strips offer a 175VAC rating and 60 pins per bank with a 2A rating per pin. The terminal is made of phosphor bronze and the insulator material features a liquid crystal polymer construction. QTH terminal strips are compatible with UMPT/UMPS for flexible two-piece power and signal solutions. Samtec QTH High-Speed Ground Plane Terminal Strips have a 100 max. cycle rating and a -55°C to +125°C operating temperature range.
Flexible Stacking Connectors
Samtec Flex Stacking Board Connectors feature a large variety of board-to-board connectors with design flexibility. These Samtec board-to-board connector systems are available in a variety of pitches, densities, stack heights, orientations, and other standard or modified options, making it easy to find the right connector for any application. Flex-Stack options include one-piece, low profile pass-through, elevated, hermaphroditic, shrouded, coplanar, parallel, and perpendicular. Post heights are adjustable in increments of 0.005” (0.13mm).