EPLSP-019-0200
Samtec
200-EPLSP-019-0200
EPLSP-019-0200
Mfr.:
Description:
Computer Cables 0.80 mm Eye Speed I/O Rugged Latching High-Speed Cable Assembly
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Samtec
Product Category: Computer Cables
RoHS:
I/O Cables
Twin Axial
Plug
19 Position
Plug
19 Position
Male / Male
32 AWG
200 mm
Bulk
Brand: Samtec
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CR
Current Rating: 1.7 A
Product Type: Computer Cables
Series: EPLSP
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Cable Assemblies
Tradename: Eye Speed
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
EPLSP/ERI8 Rugged Latching High-Speed System
Samtec EPLSP/ERI8 Rugged Latching High-Speed System offers a 0.80mm pitch and 1.7A current rating per pin. The EPLSP series supports SAS, SATA, Fibre Channel, Ethernet, PCIe®, and InfiniBand™ protocols, has a rugged positive latch, and a 32AWG low skew pair Twinax cable. The ERI8 series is a Rugged Edge Rate® contact system that has selective gold-plated contacts and a low-profile, right-angle design. Samtec EPLSP/ERI8 Rugged Latching High-Speed System is available in 19 and 31 positions.