STSPIN32F0601
STMicroelectronics
511-STSPIN32F0601
STSPIN32F0601
Mfr.:
Description:
Motor/Motion/Ignition Controllers & Drivers 600V three-phase controller with MCU
ECAD Model:
In Stock: 1.240
Stock:
1.240 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
26 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: Motor/Motion/Ignition Controllers & Drivers
RoHS:
Brushless DC Motor Controllers
3 Phase
350 mA
18.9 mA
- 40 C
+ 125 C
SMD/SMT
TQFP-64
Tray
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Moisture Sensitive: Yes
Operating Frequency: 800 kHz
Output Voltage: 600 V
Pd - Power Dissipation: 4.5 W
Product Type: Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers
Factory Pack Quantity: 960
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Supply Voltage - Max: 20 V
Supply Voltage - Min: 9 V
Unit Weight: 260 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
MXHTS:
ECCN:
3A991.a.2
STSPIN32F060x 600V Three-Phase Controller
STMicroelectronics STSPIN32F060x 600V Three-Phase Controller is an extremely integrated solution for driving three-phase applications. This integration helps designers to reduce the PCB area and overall bill-of-material. STSPIN32F060x embeds an STM32F031x6x7 MCU, which features an ARM® 32-bit Cortex®-M0 CPU and a 600V triple half-bridge gate driver. The half-bridge gate driver can drive N-channel power MOSFETs or IGBTs. A comparator featuring an advanced smartSD function is integrated, ensuring fast and effective protection against overload and overcurrent. The high-voltage bootstrap diodes are also integrated, as well as anti-cross-conduction, deadtime, and under voltage lock-out (UVLO) protection on both the lower and upper driving sections. These features prevent the power switches from operating in low-efficiency or dangerous conditions. Matched delays between low and high-side sections guarantee no cycle distortion. The integrated MCU allows performing FOC, 6-step sensorless, and other advanced driving algorithms, including the speed control loop.