STPS2L25U
STMicroelectronics
511-STPS2L25U
STPS2L25U
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 2.0 Amp 25 Volt
ECAD Model:
In Stock: 18.661
Stock:
18.661 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
RoHS:
Schottky Rectifiers
SMD/SMT
SMB (DO-214AA)
Single
Si
2 A
25 V
530 mV
75 A
90 uA
- 65 C
+ 150 C
STPS2L25
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Unit Weight: 180 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
Power Schottky Rectifiers
STMicroelectronics Power Schottky Rectifiers combine low voltage-drop characteristics with negligible or zero recovery. The STMicroelectronics rectifiers range from 15V to 200V and from 1A to 240A, covering all application needs from OR-ing and 48V converters to battery chargers and welding equipment. These STMicroelectronics devices are avalanche-specified for improved ruggedness. The devices feature a broad range of package offerings, with through-hole and surface mount industry standard outlines and the PowerFLAT™ package. PowerFLAT is a step further in power density for 30V and 45V bypass diodes designed for solar panel junction boxes.