STPS1L40ZFY
STMicroelectronics
511-STPS1L40ZFY
STPS1L40ZFY
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers Automotive 40 V, 1 A Low Drop Power Schottky Rectifier
ECAD Model:
In Stock: 269
Stock:
269
Can Dispatch Immediately
On Order:
9.000
Expected 28/08/2026
21.000
Expected 04/09/2026
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
SMD/SMT
SOD-123-2
Single
Si
1 A
40 V
500 mV
50 A
35 uA
- 40 C
+ 175 C
STPS1L40-Y
AEC-Q101
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vr - Reverse Voltage: 40 V