STPS1L40U
STMicroelectronics
511-STPS1L40U
STPS1L40U
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 1.0 Amp 40 Volt
ECAD Model:
In Stock: 5.076
Stock:
5.076
Can Dispatch Immediately
On Order:
11.480
Expected 19/05/2026
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
SMD/SMT
SMB (DO-214AA)
Single
Si
1 A
40 V
500 mV
60 A