STPS1L30AFN
STMicroelectronics
511-STPS1L30AFN
STPS1L30AFN
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 30 V, 1 A Low Drop Power Schottky Rectifier
Lifecycle:
Obsolete
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Similar Product
STMicroelectronics STPS1L30A
STMicroelectronics
Schottky Diodes & Rectifiers 1.0 Amp 30 Volt
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
Delivery Restrictions:
RoHS:
Schottky Rectifiers
SMD/SMT
SMA (DO-214AC)
Single
Si
1 A
30 V
260 mV
90 A
200 uA
+ 150 C
STPS1L30
Reel
Cut Tape
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MA
Pd - Power Dissipation: 110 W
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vr - Reverse Voltage: 30 V