STM32L162VET6
STMicroelectronics
511-STM32L162VET6
STM32L162VET6
Mfr.:
Description:
ARM Microcontrollers - MCU Ultra-low-power Arm Cortex-M3 MCU 512 Kbytes of Flash 32 MHz CPU, LCD, USB, 2xOp
ECAD Model:
In Stock: 63
Stock:
63 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
20 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
4.320 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
RoHS:
STM32L162VE
SMD/SMT
LQFP-100
ARM Cortex M3
512 kB
32 bit
12 bit
32 MHz
83 I/O
80 kB
1.8 V
3.6 V