STM32L081CBT6
STMicroelectronics
511-STM32L081CBT6
STM32L081CBT6
Mfr.:
Description:
ARM Microcontrollers - MCU Ultra-low-power ARM Cortex-M0+ MCU 128-Kbytes Flash, 32 MHz CPU, AES
ECAD Model:
In Stock: 245
Stock:
245
Can Dispatch Immediately
On Order:
3.000
Expected 23/06/2026
Factory Lead Time:
20
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
RoHS:
STM32L081CB
SMD/SMT
LQFP-48
ARM Cortex M0+
128 kB
32 bit
12 bit
32 MHz
40 I/O
20 kB
1.8 V
3.6 V