STM32L051C8T6
STMicroelectronics
511-STM32L051C8T6
STM32L051C8T6
Mfr.:
Description:
ARM Microcontrollers - MCU Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU 64 Kbytes of Flash , 32 MHz CPU
ECAD Model:
In Stock: 10
Stock:
10
Can Dispatch Immediately
On Order:
3.000
Expected 17/08/2026
Factory Lead Time:
20
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
RoHS:
STM32L051C8
SMD/SMT
LQFP-48
ARM Cortex M0+
64 kB
32 bit
12 bit
32 MHz
37 I/O
8 kB
1.8 V
3.6 V