STM32L031F6P6TR
STMicroelectronics
511-STM32L031F6P6TR
STM32L031F6P6TR
Mfr.:
Description:
ARM Microcontrollers - MCU Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU 32-Kbytes of Flash , 32 MHz CPU
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
2.485
Expected 19/06/2026
Factory Lead Time:
20
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Tube
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: ARM Microcontrollers - MCU
RoHS:
STM32L031F6
SMD/SMT
TSSOP-20
ARM Cortex M0+
32 kB
32 bit
12 bit
32 MHz
15 I/O
8 kB
1.8 V
3.6 V
- 40 C
+ 85 C
Reel
Cut Tape
MouseReel
Analogue Supply Voltage: 1.65 V to 3.6 V