STGWA100H65DFB2
STMicroelectronics
511-STGWA100H65DFB2
STGWA100H65DFB2
Mfr.:
Description:
IGBTs Trench gate field-stop, 650 V, 100 A, high-speed HB2 series IGBT in a TO-247 lon
ECAD Model:
In Stock: 695
Stock:
695 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
RoHS:
TO-247-3
Through Hole
Single
650 V
1.55 V
- 20 V, 20 V
145 A
441 W
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Gate-Emitter Leakage Current: 250 nA
Product Type: IGBT Transistors
Factory Pack Quantity: 600
Subcategory: IGBTs
Unit Weight: 6,100 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
STGWA100H65DFB2 HB2 IGBT
STMicroelectronics STGWA100H65DFB2 HB2 IGBT is an evolution of the advanced proprietary trench gate field-stop structure. The HB2 series optimizes conduction with premium VCE(sat) at low current values and reduced switching energy. The STGWA100H65DFB2 HB2 IGBT features a low VCE(sat) of 1.55V (typical) at an IC of 100A.