SMC30J24A
STMicroelectronics
511-SMC30J24A
SMC30J24A
Mfr.:
Description:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 3000W Transil 24V 0.2uA 15kV 8kV Uni
ECAD Model:
In Stock: 4.887
Stock:
4.887 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
13 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
RoHS:
Unidirectional
1 Channel
24 V
SMD/SMT
50 V
26.7 V
SMC (DO-214AB)
660 A
3 kW
150 pF
30 kV
30 kV
- 55 C
+ 175 C
SMC30J
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product: TVS Diodes
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Tradename: Transil
Unit Weight: 250 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
SMC30J Transient-Voltage-Suppression Diodes
STMicroelectronics SMC30J Transient-Voltage-Suppression (TVS) Diodes are designed to protect sensitive equipment against electrostatic discharges according to IEC 61000-4-2, MIL-STD 883 Method 3015, and electrical overstress such as IEC 61000-4-4 and 5. The SMC30J TVS Diodes are used for surges below 3000W 10/1000μs. The planar technology of these devices makes them suitable for high-end equipment and SMPS, where low leakage current and high junction temperature are required to provide reliability and stability over time.