SCT012H90G3AG
STMicroelectronics
511-SCT012H90G3AG
SCT012H90G3AG
Mfr.:
Description:
SiC MOSFETs Automotive-grade silicon carbide Power MOSFET 900 V, 12 mOhm typ., 110 A in an H2PAK-7 package
ECAD Model:
In Stock: 75
Stock:
75
Can Dispatch Immediately
On Order:
1.000
Expected 17/08/2026
Factory Lead Time:
21
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: SiC MOSFETs
RoHS:
SMD/SMT
H2PAK-7
N-Channel
1 Channel
900 V
110 A
12 mOhms
- 18 V, + 18 V
4.2 V
138 nC
- 55 C
+ 175 C
625 W