L78L33ABUTR
STMicroelectronics
511-L78L33ABU-TR
L78L33ABUTR
Mfr.:
Description:
Linear Voltage Regulators 3.3V 0.1A Positive
ECAD Model:
In Stock: 6.931
Stock:
6.931
Can Dispatch Immediately
On Order:
15.000
Expected 22/06/2026
Expected 10/08/2026
Factory Lead Time:
14
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: Linear Voltage Regulators
RoHS:
L78L
SMD/SMT
SOT-89
1 Output
Positive
3.3 V
100 mA
Fixed
5.3 V
30 V
- 40 C
+ 125 C
6 mA
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: SG
Line Regulation: 150 mV
Load Regulation: 60 mV