HSP053-4M5
STMicroelectronics
511-HSP053-4M5
HSP053-4M5
Mfr.:
Description:
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 4-line ESD protection for high-speed lines
ECAD Model:
In Stock: 23.397
Stock:
23.397 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 6000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
STMicroelectronics
Product Category: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
RoHS:
Unidirectional
4 Channel
5 V
SMD/SMT
16 V
5.3 V
uQFN-5
500 fF
10 kV
25 kV
- 40 C
+ 150 C
HSP053-4M5
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: CN
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Product: ESD Suppressors
Factory Pack Quantity: 6000
Subcategory: ESD Protection Diodes / TVS Diodes
Unit Weight: 1,030 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
600W TVS Diodes
STMicroelectronics 600W TVS (Transient Voltage Suppression) Diodes are designed to protect sensitive equipment against Electrostatic Discharge (ESD) and Electrical Over-Stress (EOS). These devices feature a fast response time and a peak pulse power of 600W (10/1000μs). Featuring Planar Technology, these TVS devices are ideal for high-end equipment and Switched Mode Power Supply (SMPS) applications where low leakage current and high junction temperature are required to provide long-term reliability and stability. Their low clamping voltages provides a high safety margin to protect sensitive circuits with extended life time expectancy. STMicroelectronics 600W TVS Diodes also feature a maximum junction Temperature (TJ) rating of +175°C, ensuring protection in high temperatures and harsh environments. Parts that contain AY in the part number are AEC-Q101 Automotive Qualified.