BTA16-800BWRG
STMicroelectronics
511-BTA16-800BW
BTA16-800BWRG
Mfr.:
Description:
Triacs 16 Amp 800 Volt
ECAD Model:
In Stock: 1.788
Stock:
1.788
Can Dispatch Immediately
On Order:
2.000
Expected 08/06/2026
Factory Lead Time:
15
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
STMicroelectronics
Product Category: Triacs
RoHS:
BTA16
168 A
800 V
5 uA
1.55 V
50 mA
1.3 V
50 mA