RNCL2010FT22R0
SEI Stackpole
708-RNCL2010FT22R0
RNCL2010FT22R0
Mfr.:
Description:
Thin Film Resistors - SMD 22Ohms 2010 1.5W 1% HiPow Anti-Surge AEC-Q200
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 4000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
SEI Stackpole
Product Category: Thin Film Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
RNCL
22 Ohms
1 %
50 PPM / C
2010
5 mm (0.197 in)
2.5 mm (0.098 in)
0.55 mm (0.022 in)
- 55 C
+ 170 C
AEC-Q200
1.5 W
Application: High Power
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Features: Anti-Surge Resistors
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thin Film Resistors
Factory Pack Quantity: 4000
Subcategory: Resistors
Technology: Thin Film
Termination Style: SMD/SMT
Type: High Power
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
RNCL High Power Anti-Surge AEC-Q200 Chip Resistors
Stackpole Electronics RNCL High Power Anti-Surge AEC-Q200 Chip Resistors deliver high power ratings per chip size and offer a minimum of 50mΩ resistance values, which is ideal for battery management systems (BMS). The resistors feature thin-film resistive elements that ensure precision and stability. The RNCL series offers ±50ppm and ±100ppm TCR ratings with a tight 0.5% tolerance. The resistors are AEC-Q200 qualified and provide an excellent anti-surge capability. The Stackpole Electronics RNCL High Power Anti-Surge AEC-Q200 Chip Resistors are ideal for small electronics and various power applications, including consumer electronics, communications equipment, and industrial and power supplies.