RMCF0603JT100R
SEI Stackpole
708-RMCF0603JT100R
RMCF0603JT100R
Mfr.:
Description:
Thick Film Resistors - SMD 100Ohms 0603 0.1W 5% Std Power AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 22.542
Stock:
22.542
Can Dispatch Immediately
On Order:
Expected 18/05/2026
Factory Lead Time:
22
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
RMCF
100 Ohms
100 mW (1/10 W)
5 %
+ 155 C
75 V
0603
1.6 mm (0.063 in)
0.8 mm (0.031 in)
0.45 mm (0.018 in)
General Purpose
Wrap-Around Termination
AEC-Q200
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: TW
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Product Type: Thick Film Resistors
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Resistors
Technology: Thick Film
Termination Style: SMD/SMT
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
RMCx & RMEF Thick Film Chip Resistors
Stackpole Electronics RMCx and RMEF Thick Film Chip Resistors are general-purpose resistors that are RoHS and AEC-Q200 compliant. The RMCx series includes RMCF resistors with standard power ratings and RMCP resistors with high power ratings. The RMCx and RMEF resistors feature standard nickel barrier terminations and power derating from 100% at +70°C to 0% at +155°C. Stackpole Electronics RMCx and RMEF Thick Film Chip Resistors offer a 2W maximum power rating, 15V to 250V maximum working voltage range, and a -55°C to +155°C operating temperature range.