CSSH2728FT10L0
SEI Stackpole
708-CSSH2728FT10L0
CSSH2728FT10L0
Mfr.:
Description:
Current Sense Resistors - SMD 0.01Ohms 2728 4W 25ppm 1% Hi Power AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 5.145
Stock:
5.145 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
22 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
SEI Stackpole
Product Category: Current Sense Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
MouseReel
CSSH
10 mOhms
4 W
1 %
15 PPM / C
2728 (Reversed)
6871 (Reversed)
6.71 mm (0.264 in)
7.19 mm (0.283 in)
0.99 mm (0.039 in)
- 55 C
+ 225 C
Metal Alloy
2 Terminal
SMD/SMT
AEC-Q200
Application: Current Sense
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Number of Terminals: 2 Terminal
Product Type: Current Sense Resistors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Resistors
Type: Ultra-Precision Metal Alloy Current Sensing Chip Resistor
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
CSx Current Sense Resistors
Stackpole Electronics CSx Current Sense Resistors are all lead- and halogen-free modules and include multiple series: CSRF, CSR, CSRN, CSNL, CSS, and CSSH. The CSRF series resistors feature current handling up to 26A, TCR down to ±50ppm/°C, and wide resistance range, and a high power rating of up to 5W. The CSR/CSRN resistors offer sizes ranging from 0201 to 1225 and power ratings up to 3W. The CSRN series includes sizes 0815, 2010, and 2512 with narrow terminations. The CSNL metal element current sensing resistors provide resistance ratings down to 1/2mΩ, a high-power design, and current handling up to 63A, and non-standard resistance values are available. The CSS/CSSH series includes standard and high-power (CSSH) options with a high-temperature performance of up to +225°C and AEC-Q200 qualification. Stackpole Electronics CSx Current Sense Resistors are REACH compliant and 100% RoHS compliant without exemption.