CSRN2010FK20L0
SEI Stackpole
708-CSRN2010FK20L0
CSRN2010FK20L0
Mfr.:
Description:
Current Sense Resistors - SMD 0.02Ohms 2010 1W 200 ppm 1% Narrow Term
ECAD Model:
In Stock: 12.340
Stock:
12.340 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
17 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Cut Tape / MouseReel™
MouseReel
CSRN
20 mOhms
1 W
1 %
250 PPM / C
2010
5 mm (0.197 in)
2.5 mm (0.098 in)
0.6 mm (0.024 in)
- 55 C
+ 155 C
Thick Film
2 Terminal
SMD/SMT
Application: Current Sense
Brand: SEI Stackpole
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Number of Terminals: 2 Terminal
Product Type: Current Sense Resistors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Resistors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
CSx Current Sense Resistors
Stackpole Electronics CSx Current Sense Resistors are all lead- and halogen-free modules and include multiple series: CSRF, CSR, CSRN, CSNL, CSS, and CSSH. The CSRF series resistors feature current handling up to 26A, TCR down to ±50ppm/°C, and wide resistance range, and a high power rating of up to 5W. The CSR/CSRN resistors offer sizes ranging from 0201 to 1225 and power ratings up to 3W. The CSRN series includes sizes 0815, 2010, and 2512 with narrow terminations. The CSNL metal element current sensing resistors provide resistance ratings down to 1/2mΩ, a high-power design, and current handling up to 63A, and non-standard resistance values are available. The CSS/CSSH series includes standard and high-power (CSSH) options with a high-temperature performance of up to +225°C and AEC-Q200 qualification. Stackpole Electronics CSx Current Sense Resistors are REACH compliant and 100% RoHS compliant without exemption.