63MXG8200MEFCSN35X35
Rubycon
232-63MXG8EFCSN35X35
63MXG8200MEFCSN35X35
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In GENERAL PURPOSE ELECTROLYTIC CAPACITORS
ECAD Model:
In Stock: 424
Stock:
424 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Rubycon
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
RoHS:
8200 uF
63 VDC
35 mm (1.378 in)
35 mm (1.378 in)
10 mm (0.394 in)
Aluminum Electrolytic Capacitors
3000 Hour
20 %
4.04 A
- 40 C
+ 105 C
2 Pin
MXG
Brand: Rubycon
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Dissipation Factor DF: 0.3
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 100
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 120 Hz